Nyolcvan éves lenne Plugor Sándor (1940-1999) erdélyi festő- és grafikusművész. Születésének évfordulóján, március 4-én nyílt meg a Magyar Művészeti Akadémia által rendezett emlékkiállítás a Pesti Vigadóban, amely alkalomból a változatos életmű legfontosabb alkotásaival ismerkedhetett volna meg a közönség. Ha nincs ez a járvány…

A művész özvegyével, a kiállítás kurátorával, Miklóssy Máriával és fiával, Plugor Magorral, valamint Németh Zsolt műgyűjtővel, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnökével, a család barátjával készült beszélgetés kinek-kinek sokat segíthet az életmű értelmezésében.
A Pesti Vigadóban szervezett kiállítás képi anyagának egy része virtuális tárlat formájában ITT megtekinthető.
Az album borítója – megjelent az MMA gondozásában, 2020-ban – „Plugor Sándor az a képzőművész, aki tud – és nyilván szeret is – rajzolni. Ez a fajta egyre ritkább. Vannak, akik egyenest a formabontással (lejáratott szó ez is) kezdik, anélkül, hogy elsajátították volna a mesterség titkait. Plugor nem ilyen. Fölényes, finom rajztudása az alap, jó alap, mely megengedi, hogy tágítsa a kört az ismeretlen felé, ugyanakkor szűkítse is: a lényeget keresse. Az örök lényeget, amely, úgy tetszik, nem más, mint a dolgok örök ritmusa. Kezdet, kifejtés, vég, újrakezdés.” — írta róla Szilágyi Domokos
A jeles képzőművész életművéről készült album bemutatójáról a Káfé Főnix közöl beszámolót.
Címkép: Mank.hu
Élő Székelyföld Munkacsoport