Román neve Țipari, falu a Bánságban, Temes megyében, Lugostól 10 km-re északra fekvő település. Közigazgatásilag Kastélyhoz tartozik. 1881-ben alapított telepes falu. 1888-ban Szapárifalva, 1913-ban Szapáryfalva néven írták.Az árvizek miatt elpusztult a Torontál vármegye délnyugati részén fekvő Albrechtsdorf falu, melynek hajléktalanná vált református magyar lakosait, mintegy 320 családot 1881-ben a kincstár áttelepítette a 440 holdas letarolt szilhai erdő helyére.
Mivel a telepítés hivatali ideje alatt történt, névadója ezért gróf Szapáry Gyula, akkori magyar pénzügyminiszter volt.
Nagy nap volt 2016. július 10-e a szapáryfalvi református gyülekezet, a helyi magyar közösség életében: a falu telepítésének 135. és a templom felszentelésének 107. évfordulóján szép számban összegyűltek a helyben élő és az innen elszármazott, bel- és külföldön élő szapáryfalvi magyarok. A találkozó résztvevői a templom udvarán mívesen kifaragott kopjafát avattak, a szapáryfalvi magyar közösség élni akarásának, megmaradásának jelképét.
A szapáryfalvi református templomban Csizmadia Ferenc lelkipásztor köszöntötte az ünnepi rendezvény vendégeit: ft. Csűry István királyhágómelléki református püspököt, Petre Carebiát és Márton Benjámint, Nagykastély község polgármesterét és alpolgármesterét, Beder Imre kézdivásárhelyi és Bódis Ferenc végvári lelkipásztorokat, akik Szapáryfalván kezdték lelkészi pályafutásukat, Kovácsné Papp Ibolya vöröscsárdai és Czapp István igazfalvi lelkipásztorokat, Dinnyés József és Rósz György magyarországi előadóművészeket, temesvári és lugosi vendégművészeket, szapáryfalviakat és innen elszármazottakat, akik jelenlétükkel megtisztelték az ünnepet.

Charta XXI./ Ottlik Domokos, Wikipédia, Nyugati Jelen, Diaszporaalapitvany.ro
Címkép: szövetkezeti épületeket ábrázoló képeslap a 20. század elejéről
Élő Székelyföld Munkacsoport