A Barlangfesztivál során – a megszokott programokkal párhuzamosan – főként a bemutatók és beszélgetések játszanak fő szerepet, hiszen ezek révén a résztvevők jobban megismerik és megértik az Európai Unió történelmét, működését, jelenének és jövőjének alakulását. Ezen tevékenységek révén a delegációk tagjai olyan kérdéskörökkel ismerkedhetnek interaktívan, mint például hogyan kereszteződött az EU története a rendszerváltáson átmenő országokéval, hogyan affektáljak a különböző problémák (euroszkepticizmus, menekültválság, Brexit, stb.) az EU működését, hogyan befolyásolja az EP választás a közösség jövőjét, milyen pozitív hatásokkal bír az EU a tagállamok gazdasági és más típusú fejlődésére.

A bemutatók és beszélgetések során a résztvevők kérdéseket tehetnek fel, kifejezhetik véleményüket, ötletelhetnek, ezáltal fejlődik elemző készségük, aktív állampolgári szerepvállalása, elkötelezettsége és felelősségtudata. Az interkulturális tevékenységek változatossága révén a delegációk tagjai számos kulturális szegmensbe nyernek betekintést (néptáncok, népdalok, kézműves elemek és egyéb termékek, ételek), ezáltal pedig tudatosítják saját kulturális értékeik megőrzésének fontosságát, annak érdekében, hogy az európai közösség multikulturális jellege is fennmaradhasson. Ugyanakkor ezen aktivitások (népdal- és néptánckör, főzőverseny, kiállítás) elősegítik a kulturális diverzitás könnyebb elfogadását. A fiatalok olyan tevékenységeken vehetnek részt, melyeken megismerhetik az Európai Unió ifjúsági és önkéntességi programjait. Ezeket önkéntesek fogják szervezni és prezentációkból, játékokból, ötletbörzékből és non-formális módszereken alapuló aktivitásokból fognak állni. A legkisebbeknek pedig játékokkal, foglalkozásokkal (festés, arcfestés, stb.) kedveskedünk, melyek részlegesen is az EU megismerésére irányulnak.

A projekt fő céljai
Lehetőséget teremt a testvér-településeknek a találkozásra, ismerkedésre, együttműködések kialakítására; megismerteti a jelenlevőkkel az EU történelmét, pozitív hatásait polgárai, közösségei életére; ilyenkor a résztvevők megérthetik és megvitathatják a közösséget érintő problémákat, megbeszélik az EU jövőjét több szempont révén (kérdéskörök alakulása, új EP parlamenti ciklus, Brexit); megvalósul az interkulturális párbeszéd és értékcsere; népszerűsítik az önkéntességet a fiatalok körében.

A résztvevők igényei is sokrétűek: helyi kultúra megismerése és tapasztalatcsere, kapcsolatok kiépítése, az EU működésének jobb megértése.

A projekt programja válaszol úgy a kitűzött célokra, mint a résztvevők igényeire, hiszen számos olyan elemet tartalmaz, melyek kifejezetten ezek teljesítésére irányulnak. Általános és világos képet kapnak az Európai Unió működéséről, mindennapjairól, jövőbeli kilátásairól, így egy reális véleményt formálhatnak közösségükre és az egyénekre gyakorolt szerepéről.
A rendezvény európai dimenziója egyrészt abból adódik, hogy Európa négy országának hét települése találkozik, illetve vesz részt tapasztalat-, információ- és interkulturális cserén. Teret nyújtva az interkulturális dialógusnak és kifejezésnek, a sokszínűség megőrzését és elfogadását teszi lehetővé.

Ugyanakkor a projekt számos programeleme arra irányul, hogy megmozgassa a delegációk tagjainak európai állampolgári szerepvállalási szándékát, hiszen az EU-t érintő problematikákra (euroszkepticizmus, menekültválság, stb.) keresnek válaszokat, illetve nyitottabbakká válnak a közösség alapvető eszméi, irányelvei felé (önkéntesség, adakozás).

A Europe for Citizens program keretében a Monopatia Allilegiis Lefkada (Görögország), a Csemadok (Szlovákia), Tokod Község Önkormányzata (Magyarország), Magyaralmás (Magyarország), Körösszakál (Magyarország), valamint a Jót s Jól a Szatmári Kistérségben Egyesület Géberjén (Magyarország) működik együtt Homoródalmás önkormányzatával.
Simó Márton/ Élő Székelyföld Munkacsoport
Kapcsolódó