Az erdélyi magyarság körében nagy felháborodást keltett, s a kommunista nacionalista időket és módszereket idézi az a diszkriminatív és jogfosztó „egyetemegyesítés”, amelyet legutóbb szavazott meg a Petru Maior Egyetem (PME) és a Marosvásárhelyi Orvosi Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) szenátusának román többsége.
A MOGYÉ-t annak idején román királyi rendelettel hozták létre (1945), és épp azért költöztették át Kolozsvárról Marosvásárhelyre (1948), mert itt megfelelő épületek és klinikai háttér állt rendelkezésre.
A világszinten is színvonalas és elismert képzés, az innen kikerülő szakembergárda elsősorban a Székelyföld tömbmagyarságát volt hivatott kiszolgálni.
Ennek az elképzelésnek a véghezvitele ellen mindenképp lépni kell, hiszen végképp megpecsételné az eredetileg magyar tannyelvű MOGYE keretében amúgy is sokszorosan megcsorbított anyanyelvű orvosképzésünk sorsát.
Túl immár a csíksomlyói búcsún és a középiskolák végzőseinek ballagásán, ideje elővenni azt a hétköznapi problematikát, amelyet a társbérlő nemzet tobzódó nacionalizmusa gerjeszt abban a frontvárosban, ahol mostanra felnőttek a múlt rendszerben behozott telepesek ivadékai és a közlekedő edények törvényei szerint egyre nagyobb fizikai és szellemi teret követelnek maguknak Marosszék megcsappant, migrálásra kényszerített magyarjaitól.
A MOGYE magyar tagozatainak elsorvasztása az egész romániai magyarságot súlyosan érinti, úgyhogy ideje van a cselekvésnek, és az aláírás-gyűjtésen túl is ki kell találni a civil és a politikai cselekvés formáit.

Az Erdélyi Magyar Néppárt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács közös nyilatkozatban fejtette ki álláspontját és aláírásgyűjtő kampányba kezdett.
A petíciót ITT lehet aláírni!
Élő Székelyföld Munkacsoport