Tervek a 2018-as évre

Az Élő Székelyföld Munkacsoport (ÉSZM) a közelmúltban beszámolt a 2017-es megvalósításokról. Itt az ideje annak, hogy bemutassuk a most megkezdett esztendőre vonatkozó projektjeinket. Pályázatokból, sok önkéntes munkával, illetve szerény reklámbevételekből tartjuk fenn ezt a portált, a programokat pedig az elnyert támogatások és a biztos keretek függvényében hívjuk életre. Kissé vontatottan, de mégis látványosan indult a 2018-as év. Körültekintően és magabiztosan indultunk. Most közzétesszük a tervezett elképzeléseket, azok időrendi beosztását.

A most rögzített munkarend szerint próbálunk haladni. Amennyiben új elképzelések körvonalazódnak, azokat is beiktatjuk. Fenntartjuk a változtatás jogát oly módon is, hogy szükség esetén időpontokat módosíthassunk, illetve elhalaszthassuk bizonyos programok megvalósítását.

Új partnerünk az Erdélyi Mária Út Egyesület, amelynek képviselőivel, illetve az általuk szervezett zarándoklatok szellemiségéhez közelálló civilekkel és vállalkozókkal Farkaslakán és Parajdon vettünk részt egy-egy tanácskozáson. Úgy tűnik, hogy az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú előtti héten több csoportot sikerül közös erővel szerveznünk, amelyek tagjai – hazai és külföldi zarándokok – a Sóvidékről indulva, az utolsó 100 kilométert gyalogosan fogják majd megtenni.

Jótékonysági bál Atyhában

balla_peter

Fenruár 9-én, este 8 órától hagyományteremtő szándékkal tartunk farsangi bált Atyhában. Az est bevételét a felújítás alatt levő atyhai templom javára szeretnénk fordítani. Ezt az eseményt Hargita Megye Tanácsa, a Székelyudvarhelyen működő Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és Korond Község Önkormányzata támogatásával szervezhetjük;

Vitez Lelek Plakat

Mária Út kialakítása 

A március 15. és 29. között időszakban a Parajd és Atyha, illetve Atyha és Etéd távon veszünk részt a Mária Út kiépítésében, amely turisztikai jelzések felfestéséből, cserjék kivágásából, transzparensek kihelyezéséből áll. Ebben részt vesznek az Élő Székelyföld Munkacsoport (ÉSZM), az Erdélyi Mária Út Egyesület (EMÚE), az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE), az atyhai plébánia önkéntesei, illetve parajdi és etédi civilek;

Logo_simo

A hagyományos székelyföldi népi építészet esélyei a 21. században III. – konferencia

Az ÉSZM 2016-ban indította útjára ezt a konferenciasorozatot, amelynek célja a hagyományos építészet értékeinek tudatosítása és megőrzése. Idén az a terv, hogy elkészülhessen a kiválóan hasznosítható Udvarhelyszéki Népi Építészeti Útmutató kézikönyv is. A tanácskozást Zeteváralján kívánjuk megtartani április 19-21. között. Ez alkalommal mintegy 40-50 hazai és külföldi résztvevő mutatná be tapasztalatait – jó és rossz példákkal illusztrálva előadását – , majd szakmai kirándulásra kerülne sor Homoródszentmárton-Oklánd-Olasztelek-Sepsiszentgyörgy-Felsőcsernáton-Csíksomlyó-Máréfalva érintésével. Ekkor alkalmat teremtenénk a kézikönyv mesterpéldánya bemutatására is;

Balint_Elemer_Imre
Bálint Elemér Imre előadás közben (Fotó: Farkas Antal)
Eloado3
Kolumbán Gábor fizikus, egyetemi oktató – állandó előadónk

Zarándoklat Csíksomlyóra

A pünkösdi időszakban szerepet vállalunk a gyalogos zarándokút megszervezésében és lebonyolításában (május 12-16.), az atyhai egyházközség híveivel pedig buszos zarándoklatot szervezünk Csíksomlyóra;

csiksomlyo_kegytemplom

Sóvidék Népviseletben II.

Második alkalommal kerül sor a Sóvidéken a Nemzetstratégiai Intézet (NSKI) támogatásával az immár hagyományos népviseleti bemutatóra és gálaműsorra Makfalván és Szolokmában. Ennek időpontja még nem végleges (június 2. vagy 9.);

punkosdolo_parajdon

VONZÁSOK – Művészek Atyhai Társasága

A Vinczeffy László Munkácsy-díjas képzőművész által kezdeményezett Kakasülő Galériában létrejövő kiállítás szervezésének és munkájának támogatása Atyhában. Idén 14 képzőművész munkáit láthatjuk a Vonzások témakörében (a megnyitó időpontja: június 30.);

vinczeffy_laci 008
Vidám szobrok Vinczeffy László kertjében és a művész maga

A zöldág reménysége II.

Emlékkönyv kiadása a megújult atyhai templom építéstörténetéről. Folytatjuk a 2017-ben elkezdett munkát, amelynek első kötetében felvázoltuk az egyházközség és a templom rövid történetét, a felújítás kapcsán indult nemzetközi összefogást, amellyel példátlan gyorsasággal sikerült a világ magyarságának – hatékony magyarországi és romániai kormánysegédlettel – előteremtenie a szükséges anyagiakat. Ebben a második kötetben megszólítjuk az adományozókat, a részvevő szereplőket, kivitelezőket, és bemutatjuk az új szakrális hajlékot is, amelyről reméljük, hogy hosszú ideig szolgálja majd a híveket és az összefogás szép példájaként marad fenn a köztudatban;

zoldag

Magdolna Napok Atyhában

Szerepet vállalunk – a fent említett kötet bemutatásával – , valamint más kulturális programokkal is, hiszen feltételezhetően ekkor kerül sor a templom újjászentelésére.  Ezek a programok július 20-22. között zajlanak;

DSC03047

Fogadalmi ünnep Atyhában

Augusztus 6., Urunk Színeváltozása napja – Atyha település fogadalmi ünnepe – , amelyet kulturális műsorral igyekszik színesíteni az Élő Székelyföld Munkacsoport közössége;

kapolnao
A két éve újjáépült kápolna

Székelyföldi Könyvnapok V.

A Szent István Napok keretében idén is sor kerül erre a könyves seregszemlére Székelyudvarhelyen, amelyen székelyföldi kiadók és szerzők találkozhatnak az olvasókkal (augusztus 18-20.);

szekelyfoldi_konyvnapok 009
Szakács István Péter dedikál (2013)

Részvétel a Békési Népi Építészeti Konferencián

Az immár huszonegyedik alkalommal sorra kerülő találkozón saját előadással és szakembereink személyes jelenléte révén kívánunk ott lenni és szerepet vállalni (szeptember 15-16.);

Udvarhelyszéki népi építészeti útmutató – kötetbemutató

Az évek óta készülő, több szakember társszerzőségében megvalósuló kiadvány bemutatása az érintett célközönségnek (udvarhelyszéki építészek, polgármesterek, kivitelező cégek, építőanyag-forgalmazók, egyházak, civil szervezetek jelenlétében); tervezett dátum: október 15., egy ennek megfelelő székelyudvarhelyi helyszínen;

Élő Székelyföld-díj átadása

Az immár hagyományosan odaítélt – jelképes – elismerést olyan emberek kapják, akik példamutató pályát futnak be és példaértékű az általuk képviselt értékrend; három vagy négy kategóriában kívánunk díjat osztani, idén bekapcsoljuk azokat a tevékenységeket is, amelyeket külföldi, illetve nem magyar vagy székely gyökerű barátaink folytatnak a közös érdek és a termékeny egymás mellett való élés reményében (november végén vagy december elején tervezzük megtartani ezt a gálát).

dij2
Énlaki és etédi asszonyok köszöntik id. Szávai Mártont a 2017 decemberében tartott ünnepségen

Erőnk, jelentkező ötleteink és anyagi forrásaink függvényében ez a sor még akár bővülhet is. A korlátozott lehetőségek azonban rákényszeríthetnek arra, hogy máskor, vagy másmilyen formában tartsunk meg bizonyos rendezvényeket.

Simó Márton/ Élő Székelyföld Munkacsoport

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.