
A magyar nemzet története című előadássorozat a tizenkettedik résszel folytatódik. Dr. Ujváry Gábor, a budapesti Veritas Történetkutató Intézet tudományos főmunkatársa, a korszak szakértője lesz Magyarország sepsiszentgyörgyi Kulturális Központjának meghívottja a 2015. május 10. és 13. közötti időszakban. Kétségtelen, hogy Magyarország XX. századi történetének egyik legizgalmasabb és legmozgalmasabb fejezetét jelenti a Horthy Miklós kormányzó nevével fémjelzett időszak, amely a Nemzeti Hadsereg 1919. november 16-i budapesti bevonulásával vette kezdetét, és 1944. október 17-i németországi internálásával zárult.
A hatalomátvétel után alig több mint fél évvel Magyarországra kényszerített igazságtalan trianoni béke alapvetően meghatározta és ugyanakkor korlátok közé is szorította az elkövetkező negyedszázadban a magyar politika mozgási irányát és mozgásterét.

Ennek ellenére sikerekben sem szűkölködött e korszak, lényegében elmondható, hogy a bethleni konszolidáció és a Klebersberg-féle oktatási és kulturális politika rakta le a modern, XX. századi Magyarország alapköveit, annak ellenére, hogy az 1929. évi nagy gazdasági világválság romba döntötte a Bethlen István által okos politizálással talpra állított magyar gazdaságot, a korszak utolsó fél évtizedében zajló második világháború pedig a revíziós politika részleges, de nem lebecsülendő eredményeit nullázta le.
Ha a köztudatban sokáig mégis sötét kép élt erről a korról, abban elsősorban az 1945 után Magyarországra rátelepedő kommunista rezsim által propagált marxista történetírás a ludas. Az 1990. évi rendszerváltást követő negyedszázadban azonban történészeink erőfeszítéseinek eredményeként a közvélemény mára már nemcsak a korszak árnyoldalairól, hanem erényeiről, eredményeiről és teljesítményeiről is pontosabb képet kaphatott.

Dr. Ujváry Gábor előadása a Horthy-korszak koronként változó és napjainkban is vitatott megítéléséről, politikai, társadalmi és kulturális viszonyairól, legfontosabb szellemi áramlatairól és nemzetközi helyzetéről kíván szólni. Arról, hogy a valóban korszerűtlen szerkezetű magyar társadalmon belül milyen pozitív folyamatok indultak el (pl. a kulturális, a kül-, a gazdaság- vagy a szociálpolitikában), illetve hogy kormányzatának hibás döntései és a nemzetközi politikai helyzet következtében hogyan került a korabeli „csonkaország” kényszerpályára, amely – átmeneti sikerek után – végül bukáshoz és egy újabb világháborús vereséghez vezetett.
Lakatos Mihály
Székelyudvarhelyen 2015. május 10-én, hétfőn, 19 órától a Művelődési Házban,
Csíkszeredában május 11-én, kedden, 18 órától, Magyarország Főkonzulátusán, a Lázár-ház előadótermében,
Sepsiszentgyörgyön május 12-én, szerdán, 18 órától, a Székely Nemzeti Múzeum Bartók termében kerül sor az előadásokra.
A rendezvény fő szervezője és támogatója: Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja, Sepsiszentgyörgy.
Szervezőpartnerek és támogatók: Művelődési Ház, Székelyudvarhely, Magyarország csíkszeredai Főkonzulátusa, Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy, Benedek Elek Tanítóképző, Székelyudvarhely, Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda, Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy.